Kezdőlap Politika „Aki 100 százalékra értékeli önmagát, keressen másik munkahelyet, mert itt már nincsenek kihívások.”

„Aki 100 százalékra értékeli önmagát, keressen másik munkahelyet, mert itt már nincsenek kihívások.”

által K Imre

A pedagógusok teljesítményértékelése: Kihívások és ellentmondások

A pedagógusok teljesítményértékelési rendszere, amelyet a Pintér Sándor vezette belügyminisztérium hozott létre, nemcsak hogy zavarokat okoz, hanem számos kérdést vet fel a magyar oktatás jövőjével kapcsolatban. Elvileg a rendszer célja, hogy megkülönböztesse a legjobban teljesítő tanárokat a gyengébben teljesítőktől, de a gyakorlatban ez a különbségtétel zavaros és problematikus módon valósul meg.

Nehézségek a rendszerben

Az oktatásügyben dolgozók elmondása alapján a helyzet messze nem egyszerű. Az igazgatók, mint például a névtelenséget kérő pedagógus által említett vezető, úgy tűnik, nem akarnak túlságosan megerőltetni senkit, hiszen a tények és feltételezések ötvözete már egy ideje elárasztotta a rendszert. Az alapelv: „csináld azt, amit eddig is csináltál”, ami látszólag egyfajta szabadságot jelent, de valójában a motiváció hiányához vezet.

A „lyukak” a TÉR rendszerében

A TÉR – vagyis a pedagógusok teljesítményértékelési rendszere – első ízben ebben az évben debütál. A részletek azonban zavarosak. Ki tudja, mi a pontos jutalom azok számára, akik a felső 80 százalékban teljesítenek? A pedagógusok aggodalmát az éri, hogy a bérkülönbségek, és a válaszok a kérdéseikre, például a bérkérdésekkel kapcsolatban, csak találgatásokra épülnek. Talán a jövőben világosabbá válik, de addig is marad a bizonytalanság.

Oktatás a piaci logika tükrében

A magyar oktatás neoliberális fordulatának egyik következménye nemcsak az, hogy a pedagógusok a megszokott értelmiségi szerepből elveszítik státuszukat, hanem az is, hogy a gyerekek oktatását piacként kezelik. A minőségi oktatás helyett a mérhető eredmények előállítása válik a cél, ami korlátozza a pedagógusok kreativitását és szakmai szabadságát.

A jövő kérdései

Érdemes elgondolkodni a rendszer működésén, a jövőbeni kihívásokon, hiszen a pedagógusok, akik a legfontosabb társadalmi szereplők, meglehetősen keveset tudnak arról, hogyan működik ez az új rendszer. A szakmai élvonalban állók számára is égető kérdés, hogy mit tegyenek: tartsák meg az eddigi tantárgyi kereteket, vagy alkalmazkodjanak a rendszerszintű elvárásokhoz. A pedagógusok számára elkerülhetetlenné vált tehát egy további átértékelés, amely a 21. század pedagógiai kihívásainak megfelelően próbálja meg célozni és értékelni a tanítás művészetét.

Forrás: qubit.hu/2025/06/11/aki-100-szazalekra-ertekeli-onmagat-az-keressen-masik-munkahelyet-mert-neki-itt-mar-nincsenek-kihivasok

Ezt is kedvelheted