Az NKA-botrány újabb fordulata: Őrizetbe vettek több kulcsszereplőt
A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) körüli botrány újabb fejleményekkel gazdagodott, amikor a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden hat embert vett őrizetbe, köztük Bús Balázst, az NKA nemrég lemondott alelnökét. A hírt Tarr Zoltán kulturális miniszter osztotta meg a közösségi médiában, ám a konkrét nevek közzététele elmaradt. A bejelentés szerint a hűtlen kezelés gyanújával kihallgatott személyek a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) és a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) korábbi vagy jelenlegi munkatársai közül kerültek ki.
Az ügy további részletei a 24.hu cikkében jelentek meg, ahol információkból kiderült, hogy Bús Balázsnak mellett a NKTK felfüggesztett főigazgatóját, annak kabinetvezetőjét, valamint a Kiemelt Kulturális Programok Ideiglenes Kollégiumának vezetőjét is őrizetbe vették. A nyomozás továbbá kiterjedt a kollégium két tagjára is, akik a Kulturális és Innovációs Minisztérium közigazgatási államtitkárának titkárságvezetője és a tárca miniszteri kabinetfőnök-helyettese.
A gyanúsítottak ügye egy különösen figyelemre méltó intézményi láncolatot érint, amely kulcsszerepet játszott az NKA által adminisztrált támogatások előkészítésében és kezelésében. A NAV statisztikái szerint a kihallgatottakat 17 milliárd forintnál nagyobb vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés megalapozott gyanúja miatt vették őrizetbe, és már kezdeményezték letartóztatásukat is. Az ügy kivizsgálása magánszemélyek feljelentése alapján indult, és a NAV Dél-alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatósága vezeti.
A nyomozás hátterében álló körülmények között fontos szerepet játszik, hogy az érintettek között helyi cég is található. A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség a közeljövőben várhatóan indítványozza a gyanúsítottak letartóztatását, amelyről a kecskeméti bíróság csütörtöki ülésén fognak dönteni.
A botrány gyökerei tavasszal nyúlnak vissza, amikor nyilvánosságra kerültek azok az információk, amelyek szerint az NKA egy kiemelt támogatási keretéből jelentős összegű, kormánypárti kötődésű szervezeteknek juttatott pénzeket a 2026-os választások előtt. A részletek folyamatosan napvilágra kerültek, köszönhetően Molnár Áron színész-aktivista nyomozásának, amely rávilágított a támogatások elosztásának átláthatatlanságára, és arra, hogy egyes érintettek már megkezdték a visszafizetéseket is az igényelt támogatásokból.
Az ügy folytatása további izgalmak elé néz, hiszen a nyomozás és a letartóztatások nyomán egyre bonyolultabbá váló NKA-botrány kérdései és következményei már most is komoly társadalmi és politikai vitákat generálnak.

