Kezdőlap Politika Bús Balázs mellett az NKA feketekasszája felett rendelkezőt öt másik személyt is őrizetbe vettek, köztük az egykori főigazgatót.

Bús Balázs mellett az NKA feketekasszája felett rendelkezőt öt másik személyt is őrizetbe vettek, köztük az egykori főigazgatót.

által K Imre

Az NKA-botrány újabb fordulata: Őrizetbe vettek több kulcsszereplőt

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) körüli botrány újabb fejleményekkel gazdagodott, amikor a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden hat embert vett őrizetbe, köztük Bús Balázst, az NKA nemrég lemondott alelnökét. A hírt Tarr Zoltán kulturális miniszter osztotta meg a közösségi médiában, ám a konkrét nevek közzététele elmaradt. A bejelentés szerint a hűtlen kezelés gyanújával kihallgatott személyek a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) és a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) korábbi vagy jelenlegi munkatársai közül kerültek ki.

Az ügy további részletei a 24.hu cikkében jelentek meg, ahol információkból kiderült, hogy Bús Balázsnak mellett a NKTK felfüggesztett főigazgatóját, annak kabinetvezetőjét, valamint a Kiemelt Kulturális Programok Ideiglenes Kollégiumának vezetőjét is őrizetbe vették. A nyomozás továbbá kiterjedt a kollégium két tagjára is, akik a Kulturális és Innovációs Minisztérium közigazgatási államtitkárának titkárságvezetője és a tárca miniszteri kabinetfőnök-helyettese.

A gyanúsítottak ügye egy különösen figyelemre méltó intézményi láncolatot érint, amely kulcsszerepet játszott az NKA által adminisztrált támogatások előkészítésében és kezelésében. A NAV statisztikái szerint a kihallgatottakat 17 milliárd forintnál nagyobb vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés megalapozott gyanúja miatt vették őrizetbe, és már kezdeményezték letartóztatásukat is. Az ügy kivizsgálása magánszemélyek feljelentése alapján indult, és a NAV Dél-alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatósága vezeti.

A nyomozás hátterében álló körülmények között fontos szerepet játszik, hogy az érintettek között helyi cég is található. A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség a közeljövőben várhatóan indítványozza a gyanúsítottak letartóztatását, amelyről a kecskeméti bíróság csütörtöki ülésén fognak dönteni.

A botrány gyökerei tavasszal nyúlnak vissza, amikor nyilvánosságra kerültek azok az információk, amelyek szerint az NKA egy kiemelt támogatási keretéből jelentős összegű, kormánypárti kötődésű szervezeteknek juttatott pénzeket a 2026-os választások előtt. A részletek folyamatosan napvilágra kerültek, köszönhetően Molnár Áron színész-aktivista nyomozásának, amely rávilágított a támogatások elosztásának átláthatatlanságára, és arra, hogy egyes érintettek már megkezdték a visszafizetéseket is az igényelt támogatásokból.

Az ügy folytatása további izgalmak elé néz, hiszen a nyomozás és a letartóztatások nyomán egyre bonyolultabbá váló NKA-botrány kérdései és következményei már most is komoly társadalmi és politikai vitákat generálnak.

Ezt is kedvelheted