A Para jdi Sóbánya Védelmének Elhanyagolása
A romániai Országos Sóipari Társaság, közismert nevén Salrom, súlyosan alábecsülte a parajdi sóbánya vízbetörésének kockázatát. A román miniszterelnöki hivatal friss jelentése egyértelműen kimutatta, hogy a cég nem vette komolyan a veszélyt, amely a vizet elérő Korond-patak által fenyegetett bányára leselkedett.
Felhalmozott Mulasztások
Az állami vállalat vezetése előreláthatónak mondta a bányát fenyegető vízbetörést, de mégsem tettek semmit a probléma megfékezésére. A Salrom tervezései nem tartalmaztak megfelelő stratégiát a sólelőhely védelmére, így a megelőző intézkedések teljesen elmaradtak. Minden évben, amikor a sókitermelési terveket jóváhagyták, az eljárások formálissá váltak, és a szükséges műszaki intézkedések hiányoztak.
Pénz volt, de Igazgatni Nem Tudtak
Az 2021 és 2024 közötti költségvetési adatok azt mutatják, hogy a Salrom rendelkezett a szükséges pénzügyi forrásokkal a szükséges védelmi intézkedések végrehajtására. Ennek ellenére az elvárt védelmi munkálatokat nem hajtották végre, a vízszivárgás csökkentésére megfelelő szigetelési munkálatok maradtak el.
Elmaradt Hatósági Felügyelet
A 2012 és 2016 között végzett vízügyi munkálatok során a Salrom nem tartotta be a jogszabályi előírásokat, például nem igényelték a Maros megyei vízügyi igazgatóság szakmai felügyeletét. A 2022-es vízszivárgások után készült szakvélemény javaslatainak megvalósítása is elmaradt, demonstrálva a cég elhanyagoltságát és a helyzet súlyosbodását.
Vészhelyzet és Felelősségre Vonás
A 2024 áprilisában bekövetkezett súlyos vízszivárgások után a Salrom nem reagált időben, és a késlekedés később vészhelyzet ki宣ításához vezetett. Az állami vállalat vezetőit felelősségre vonást javasolnak, figyelembe véve a kialakult helyzetet és a hozzá kapcsolódó jogszabályok szükséges módosításait.
A Sóbánya Sorsa
A parajdi sóbánya, amely korábban Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai célpontja volt, most árvíz sújtotta földjeivel küzd, míg a környéken élők megélhetése is veszélybe került. A helyzet tükrözi a felelőtlenséget, amely a bányaterület védelmét megnehezítette, és a helyi közösségek életét negatívan befolyásolta.
Forrás: 444.hu/2025/10/18/a-cegnek-volt-penze-megsem-gondoskodott-a-parajdi-sobanya-vedelmerol

