Kezdőlap Politika Már nem tudja megakadályozni a kormány, így újra lesz Norvég Civil Alap.

Már nem tudja megakadályozni a kormány, így újra lesz Norvég Civil Alap.

által K Imre

Újraéled a Norvég Civil Alap Magyarországon

Az Ökotárs bejelentette, hogy hamarosan újraindul a Norvég Civil Alap Magyarországon, mely 20 millió eurós támogatással segíti a hazai civil társadalmat egészen 2031-ig. Az első pályázati lehetőségek a következő év elején várhatóak, ami új reményt nyújt a civil szervezetek számára.

Az Alap háttérsztorija

A Norvég Civil Alap létrejötte Norvégia, Izland és Lichtenstein együttműködésének eredménye, mely a 2004 óta uniós tagállamok támogatására jött létre. A programot Magyarországon az Ökotárs, az Autonómia és a Kárpátok Alapítvány fogja lebonyolítani, miután nyílt pályázat útján nyerték el a feladatot.

A kormányellenes politika következményei

Több év kihagyás után, amely alatt a kormány nem járult hozzá a Norvég Alap forrásainak felhasználásához, most várhatóan visszatér a civil támogatás. A kormány 2021-ben lemondott egy jelentős, 75 milliárd forintos uniós támogatásról, megakadályozva ezzel, hogy független szervezetek döntsenek a civilek támogatásáról.

Az új támogatási rendszer

Most, hogy a Norvég Civil Alap támogatási rendszere megváltozott, a civilek közvetlenül pályázhatnak a forrásokra, megszüntetve olyan államközi szerződések szükségességét, amelyek eddig akadályozták a támogatások elosztását. Az alap többi részére azonban továbbra is szükség lesz a kormányok közötti megegyezésekre.

Politikai manipuláció és a jövő lehetőségei

A Magyar Kormány által létrehozott önálló, ellen-civil alap célja, hogy a Fideszhez köthető szervezeteket támogassa, miközben a valódi civil szervezetek alig jutnak forráshoz. A közelgő pályázati lehetőségek azonban új kihívások elé állítják a kormányt és a civil szektort egyaránt.

Forrás

Forrás: 444.hu/2025/07/04/mar-nem-tudja-megakadalyozni-a-kormany-igy-ujra-lesz-norveg-civil-alap

Ezt is kedvelheted