Kezdőlap Politika Varga Mihály: A választások óta egyszer beszéltem telefonon Orbán Viktorral, Magyar Péterrel még nem, „de nem is törekszem arra, hogy egy miniszterelnök-jelölttel beszéljek”

Varga Mihály: A választások óta egyszer beszéltem telefonon Orbán Viktorral, Magyar Péterrel még nem, „de nem is törekszem arra, hogy egy miniszterelnök-jelölttel beszéljek”

által K Imre

Orbán Viktorral egyetlen telefonbeszélgetés Varga Mihály részéről

Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke legutóbbi sajtótájékoztatóján elárulta, hogy a választások óta mindössze egyszer beszélt telefonon Orbán Viktorral. A beszélgetés során a miniszterelnök kifejezte köszönetét a váltott együttműködésért, valamint biztatta Varga Mihályt a további munkájára. Ezt a nyilatkozatot Varga a kamatdöntés bejelentése után tette, amely április 12-e óta az első nyilvános megszólalása volt.

Nem törekszik a miniszterelnök-jelöltekkel való kapcsolatra

A sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva Varga Mihály megjegyezte, hogy Magyar Péter úrral nem folytatott megbeszélést, és nem is célja, hogy feltétlenül miniszterelnök-jelöltekkel egyeztessen. Ezzel szemben Kármán András pénzügyminiszter-jelölttel már kapcsolatba lépett, és az első találkozójukon tartós együttműködésre tett ígéretet, amelyet azóta telefonos egyeztetések is követtek.

A jegybank és az új kormány viszonya

Ami az új kormány és a jegybank közötti viszonyt illeti, Varga Mihály hangsúlyozta, hogy eddigi tapasztalatai szerint a jegybankelnöki pozíció tiszteletben tartása előnyös a piaci bizalom szempontjából. Rámutatott, hogy számos tanulmány is alátámasztja, hogy a monetáris politikai függetlenség fenntartása hasznos a gazdasági stabilitás érdekében.

Vizsgálat Simor András ügyében

Az elnök a sajtótájékoztatón kitért arra is, hogy a jegybank vizsgálatot indított Simor András korábbi jegybankelnök kijelentései alapján. Simor azt állította, hogy az MNB zsarolta az Erste Bankot, amikor az alelnökével egy „ablaktalan szobában” közölte, hogy komoly nyomás alatt tartják a bankot, amíg Simor az Erste Bank bécsi felügyelőbizottságának tagja marad. Varga Mihály jelezte, hogy kérése az volt, hogy a vizsgálat gyorsan záruljon le, és az eredményeket a nyilvánosság elé tárják.

Inflációs hatások és kamatdöntések

Varga Mihály a kamatdöntés kapcsán kifejtette, hogy az inflációs hatásokkal kapcsolatban még bizonytalan, hogy milyen következményekkel járna az árrésstop kivezetése. A kereskedők árazási politikája miatt nehéz előre jelezni az intézkedés hatásait. Kiemelte, hogy a Magyar Nemzeti Bank szeretné, hogy a csökkenő országkockázati felár idővel kamatcsökkentéshez vezessen; ennek szükségességét még nem látják elérkezettnek.

ERM-II. csatlakozás és euróbevezetés

A jegybank elnöke beszélt arról is, hogy az euróbevezetés kérdésében nem a jegybank hozza a végső döntést, ugyanakkor a monetáris tanács foglalkozik az ERM-II. árfolyamrendszerhez való csatlakozás feltételeivel. Varga Mihály hangsúlyozta, hogy az euró bevezetésének nem szabad öncélnak lennie, és az inflációs célok felülvizsgálata akár reálgazdasági hatásokat is vonhat maga után, így e téren óvatosságra van szükség.

Jövőbeli monetáris politika és kamatdöntések

A közelgő kamatdöntésekre vonatkozóan Varga Mihály szót ejtett a globális geopolitikai feszültségekről, amelyek kedvezőtlenül befolyásolják a gazdasági várakozásokat. Annak ellenére, hogy a hazai kockázati felárak a választások után csökkentek, még mindig jónak tartja a türelmes, adatvezérelt monetáris politikát. A következő kamatdöntő ülést május 26-án tartják a monetáris tanács részére, amely során további mérlegelésre kerülnek a gazdasági mutatók.

Ezt is kedvelheted