Kezdőlap Helyi hírek Felfüggesztik a Semcorp debreceni gyárának működését a megengedett határértéket túllépő szennyezés miatt.

Felfüggesztik a Semcorp debreceni gyárának működését a megengedett határértéket túllépő szennyezés miatt.

által K Imre

Felfüggesztett Működés a Semcorp Debreceni Gyárában a Szennyezés Miatt

A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal bejelentése szerint a környezetvédelmi hatóság döntése alapján felfüggesztették a Semcorp Hungary Kft. debreceni gyárának működését, miután a gyár környezeti mintáiban több fém és félfém esetében is meghaladták a határértékeket. A hatóság közleménye alapján a vízminták többek között alumíniumot, báriumot, cinket, kadmiumot, kobaltot, krómot, lítiumot, mangánt, nikkelt, ólmot, rezet, vasat és arzént tartalmaztak a megengedett koncentrációnál magasabb arányban.

Tényfeltárás és Kármentesítés

A Szennyezés mértékével összefüggésben a kormányhivatal további intézkedéseket is kezdeményezett. A Semcorpot kötelezték a kármentesítési eljárás megindítására, valamint a tényfeltárásra, hogy megállapíthassák, működésük az engedélyezett kereteket figyelembe véve történt-e. Az ügy előzményei között szerepel, hogy a cégnek korábban kötelező jelleggel vízmintákat kellett vennie a gyár körül elhelyezett monitoring kutakból, illetve a csapadékvíz-elvezető rendszerből. A méréseket bár elvégezték, az eredmények határidőn túl érkeztek, ami miatt a vállalat egy millió forintos bírságot kapott. Ezt a döntést a cég bíróságon támadta meg.

Papp László Kijelentései

Papp László, Debrecen fideszes polgármestere a hatósági döntés bejelentésekor nyilvánosan kijelentette, hogy ‘betelt a pohár’, utalva ezzel az eddigi szennyezésre és annak következményeire. A polgármester jelezte, hogy akár be is záratná a gyárat, amennyiben szükséges, és büntetőfeljelentést indítana az üzem ellen.

Politikai Törésvonalak és Kritikai Elemzések

A debreceni akkumulátoros beruházásokkal kapcsolatos lokális politikai támogatások az utóbbi időben kritikát váltottak ki. Barcsa Lajos, a város gazdálkodásért felelős alpolgármestere, aki a beruházások aktív támogatója volt, most már csak óvatosan nyilatkozik, mivel a közelmúlt eseményei, mint például a gödi Samsung-gyár körüli szennyezések, számos kérdést vetettek fel az akkumulátorgyárak környezeti hatásairól.

Korábbi Szennyezési Esetek és Mérések

A Semcorp gyárára idén több alkalommal is figyelmeztetések érkeztek, beleértve baleseteket és a szennyezőanyag-kibocsátás súlyosabbá válását. Az üzem próbaüzemét is le kellett állítani a kiugró szennyezési esetek miatt. Februárban tűzoltók vonultak a gyárhoz, amikor rejtélyes módon beindult az oltórendszer, ám az eset okait akkor tagadták a város vezetői, akik a helyi lakosság aggályait is elhárították, míg később kiderült, hogy a Greenpeace által megállapított szennyezés következményei majdnem végzetesek voltak a környező vizekre nézve.

Ezt is kedvelheted